محافظ گستر خوزستان

پیشگیری از سرقت گوشی تلفن همراه
نویسنده : محافظ گستر خوزستان - ساعت ۳:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢
 

اگر نگران سرقت گوشی تلفن همراه خود هستید به توصیه های زیر توجه کنید:
۱. در مکان های شلوغ ، هنگام صحبت کردن باتلفن همراه سعی کنید گوشی تان دیده نشود. متاسفانه بیشتر دزدی ها از آنجا ناشی می شوند که آدم ها دوست دارند مدل گوشی هایشان را به هم نشان دهند.
۲. در جاهای شلوغ زنگ همراه خود را خاموش کنید.
۳. هیچ وقت موقع راه رفتن متن پیام کوتاه ننویسید.
۴. گوشی خود را با رمزقفل کنید تا در صورت سرقت ، کسی نتواند به اطلاعات موجود در آن دست یابد.
۵. برای اینکه موبایل مسروقه خود را سریع تر پیدا کنید، شماره سریال گوشی خود را جایی یادداشت کنید و با علامتی خاص آن را از گوشی های مشابه متمایز کنید.

 

 
 
توصیه‌های پلیس فتا برای جلوگیری از هک کردن موبایل
نویسنده : محافظ گستر خوزستان - ساعت ۱:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢
 

معاونت اجتماعی پلیس فتای نیروی انتظامی با اعلام اینکه هکرها به راحتی از طریق هک کردن گوشی‌های تلفن همراه می‌توانند به تمامی اطلاعات شخصی افراد دسترسی پیدا کنند اعلام کرد که بیشتر حملات مخرب در بخش تلفن همراه مربوط به افرادی است که تمایل زیادی به استفاده از خدمات مبتنی بر GPRS دارند.
معاونت اجتماعی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا در گزارشی با بیان اینکه هکرها به راحتی از طریق هک‌کردن گوشی‌های تلفن‌همراه توسط روشن‌بودن بلوتوث گوشی به تمامی اطلاعات شخصی افراد دسترسی داشته باشند، اعلام کرد: امروزه نفوذ به دنیای مجازی کاربران و استفاده از اطلاعات شخصی آنها در اینترنت به امری فراگیر تبدیل شده و در این میان هک تلفن همراه ابعاد محسوس‌تری پیدا کرده است اما درکشور ما به دلیل ناآگاهی افراد در حال تبدیل به یک معضل جدی است.
براساس این گزارش، هک به معنای دسترسی، ایجاد تغییر یا سوء استفاده از اطلاعات شخصی دیگران است که امروزه به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات دنیای دیجیتال محسوب می‌شود و همین معضل سبب شده تا نهادها و افراد بسیاری برای مقابله با خطرات و ضررهای احتمالی آن دست به کار شوند.
باید گفت که فراگیرشدن اینترنت و استفاده از کامپیوترهای شخصی از یک سو و ارائه سرویس‌های متنوع در بستر شبکه‌های محلی و جهانی از سوی دیگر باعث شده که این روزها هکرها یا همان دزدان دیجیتالی روزهای خوش‌تری نسبت به دزدان دریایی سابق پیش روی خود داشته باشند.
اگرچه رعایت نکات ایمنی و استفاده از نرم‌افزارهای آنتی‌هک تا حدی جلوی تخریب اطلاعات کاربران مجازی را گرفته است اما شاید همین امر باعث شده باشد که هکرهای حرفه‌ای گستره فعالیت‌های خود را افزایش داده و به سراغ کاربران تلفن همراه آمده باشند. البته نقش استفاده از تکنولوژی‌های جدید و استفاده از اینترنت در بستر تلفن همراه را نباید در این بین فراموش کرد.
هک تلفن‌همراه هر چند به قدمت هک کامپیوترها نمی‌رسد اما رفته رفته با پیشرفت روزافزون امکانات تلفن همراه این وسیله هم در معرض خطر حمله هکرها قرار دارد تا آنجا که هر فرد با داشتن نرم‌افزارهای مخصوص هک به راحتی قادر خواهد بود که تلفن همراه کاربر را هک و از اطلاعات شخصی کاربران استفاده کند.
براساس این گزارش هک‌موبایل به این معنا نیست که دیگر کاربر اختیاری در کنترل تلفن همراه خود نداشته باشد بلکه بسته به نوع حمله‌ای که صورت گرفته ممکن است دفترچه تلفن یا تمامی ‌پیام‌های کوتاهی که در صندوق دریافت پیام‌ها (inbox) وجود دارد برای هکر ارسال شود.
در بعضی از مواقع، دزدیده شدن اطلاعات شخصی کاربران به رحم و انصاف هکر مورد نظر نیز بستگی دارد چرا که در بسیاری مواقع هکر‌های تلفن همراه بیشتر به دنبال عکس‌ها و حتی فیلم‌های شخصی افراد هستند تا دفترچه تلفن. با این حال به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، بیشتر حملات مخرب در بخش تلفن همراه مربوط به افرادی است که تمایل زیادی به استفاده از خدمات مبتنی بر GPRS دارند.


 
 
هشدارهای پلیسی در خصوص سرقت خودرو
نویسنده : محافظ گستر خوزستان - ساعت ۱:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢
 

 

۱- چنانچه قصد پارک خودرو یا موتوسیکلت خود را دارید سعی کنید آنها را به پارکینگ های عمومی یا حداقل به پارکبان ها بسپارید.
۲-از سپردن وسایل نقلیه خود به افراد ناآشنا و غریبه خودداری کنند.
۳- حتی اگر یک لحظه قصد ترک خودرو یا موتوسیکلت خود را دارند آن را خاموش نموده، سوئیچ آن را بردارند و از تجهیزات ایمنی مثل سوئیچ مخفی، قفل و زنجیر، دزدگیر، قفل پدال، قفل فرمان و غیره استفاده کنید.
۴-به هیچ وجه اتومبیل روشن را حتی با سرنشین رها نکنید.
۵-چنانچه پارکینگ یا پارکبان ها در دسترس نباشند اتومبیل خود را در محلی پارک نمایید که در دید ماموران گشت پلیس باشد.
۶- پس از خرید خودرو بهتر است قفل درها و صندوق آن تعویض و از قفل های سوئیچی استفاده شود.
۷- از سپردن خودروی خود به اطفال و فرزندان خردسال خود در سطح شهر خودداری نمایید.
۸-از گذاشتن ساک، لوازم و اشیای گرانبها، اسناد و مدارک در داخل خودرو به طوری که در معرض دید باشد، خودداری نمایید.


 
 
هشدار پلیس درباره جیب بری و کیف قاپی
نویسنده : محافظ گستر خوزستان - ساعت ۱:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢
 

نیروی انتظامی با ارایه هشدارها و توصیه های پلیسی درخصوص جیب بری و کیف قاپی توجه عموم شهروندان نسبت به رعایت این موارد را خواستار شد.در این هشدارهای پلیسی آمده است:
۱) از حمل و جا به جایی وجوه نقد زیاد و اسناد و مدارک معتبر و اشیای باارزش در مواقع غیرضروری جداً خودداری کنید.
۲) از به نمایش گذاشتن محتویات کیف خود در انظار عمومی خودداری کنید.
۳) در اماکن شلوغ مراقبت بیشتری از اموالتان کنید.
۴) چنانچه قصد حمل پول نقد دارید، از چکهای تضمینی بین بانکی استفاده کنید.
۵) مشخصات اموال داخل کیف را ضبط و نگهداری کنید.
۶)چنانچه در اماکن شلوغ احساس می کنید، افرادی غیرطبیعی به شما چسبیده یا هل می دهند هوشیارتر باشید و مراقبت بیشتری از کیف و محتویات جیبتان کنید.
۷) چنانچه قصد رفتن به محلی را دارید که حمل کیف ضرورت ندارد از بردن کیف خودداری کنید.
۸)سعی کنید به حرکات فیزیکی اطرافیان خود در اماکن عمومی و معابر شلوغ دقت و حساسیت داشته و در صورت برخورد با رفتار غیرطبیعی افراد دقت کافی کرده و ضمن حفظ خونسردی مراقبت بیشتری از اموال همراه خود داشته باشید.
۹) زمانی که از بانک پول دریافت می کنید، حتی الامکان سعی کنید از وسایط نقلیه شلوغ مانند اتوبوس یا ایستگاه های تاکسی استفاده نکنید.
۱۰) از قراردادن پول و اشیای گرانبها در جیبهای بیرونی البسه خود خودداری کنید.
۱۱) چنانچه از سوارشدن به اتومبیل های مسافرکش در رسیدن به مقصد استفاده می کنید، دقت و هوشیاری لازم را داشته باشید و اگر راننده یا سرنشین اتومبیل از شما خواستند حرکاتی از قبیل درخواست باز و بسته کردن درب یا تنظیم آیینه و... انجام دهید، مراقب باشید، چرا که این حرکات معمولا برای انحراف افکار شما و سرقت محتویات جیب مسافران بوده است.
۱۲) چنانچه در اتومبیل متوجه سرقت اموال خود توسط سارقان شدید، ضمن حفظ خونسردی مشخصات اتومبیل و سرنشینان را به خاطر بسپارید و در محل مناسبی از اطرافیان کمک بگیرید و شتابزده برخورد نکنید.
۱۳) از سوارشدن به اتومبیل هایی که در صندلی عقب کارتن خالی، یک نفر به عنوان مریض و یا پا شکسته قرار می گیرد و راننده مانع سوارشدن دیگران و یا اصرار به سوارشدن در صندلی جلو کنار شخص دیگر می کند، جدا خودداری کنید که این حیله سارقان جیب بر داخل خودرو است.
۱۴) اگر فردی به عنوان خارجی با ادای کلمات نامفهوم عربی یا انگلیسی از شما تقاضای مشاهده پولهای ایرانی و چکهای مسافرتی و تضمینی کرد، از ارائه تمام وجوه خود به وی جدا خودداری کنید.
۱۵) از در اختیار گذاشتن پول برای تعویض مشاهده آن به افراد ناشناس خودداری شود.
۱۶) چنانچه افرادی به عنوان پلیس به شما مراجعه کردند، تا زمانی که کارت شناسایی آنان را رویت نکرده و هویت آنها برایتان محرز نشده، از گذاشتن کیف، مدارک و وجوه خود در اختیار این افراد جدا پرهیز کنید.
۱۷) بزهکاران تحت عنوان ماموران نهادهای دولتی اخاذی می کنند، بنابراین در برخورد با افرادی که خود را این گونه معرفی کرده و سعی در بازرسی بدنی یا رؤیت محتویات کیف و جیب شما دارند، هوشیارانه برخورد کنید.
۱۸) بزهکاران کف زن با در دست گرفتن پول های اسکناس یا چکهای شما به طور سریع و غیرمحسوس در شمارش یا جا به جایی در دستان خود مقداری از آن را کف زنی و بقیه را به شما عودت می دهند، پس در برخورد با این گونه موارد قبل از ترک شخص از محل حتماً پولتان را شمرده و در صورت کسر بودن نسبت به دستگیری کف زن با همکاری اطرافیان اقدام کنید.
۱۹) خانمها در اماکن شلوغ کیف خود را در قسمت جلوی بدن و در معرض دید خود قرار دهند.
۲۰) در صورت بروز هرگونه سرقت حتما مراتب را در مراجع انتظامی اعلام و تشکیل پرونده کنید.
۲۱) چنانچه قصد واریز وجه به حساب افراد دیگر را دارید، از بانک دارنده حساب جاری در آن بخواهید چکی با همان مبلغ در وجه حساب شخص طلبکار یا مورد نظرشما صادر کند و به این ترتیب از حمل پول زیاد و یا چکهای مسافرتی جداً خودداری کنید. ضریب ایمنی چک های بین بانکی و جاری نسبت به دیگر چک ها بالاتراست.
۲۲) در مراکز خرید، اجناس خریداری شده را با فرزندان کوچک خود تنها نگذارید.
۲۳)از سپردن وسایل خریداری شده در مراکز خرید به افراد غیر و ناآشنا خودداری کنید.
۲۴) از آنچه سارقان را به سوی شما جذب می کند، وضعیت ظاهری، کیف و یا برجستگی جیب شما است، از این رو حتی الامکان سعی کنید، وجوه خود را در قسمتهای پنهان و یا خانمها در جیبهای خود حمل کرده و کیف را در مواقع ضروری حمل کنید.
۲۵)هر مکانی که خانمها در آن تردد می کنند و یا تجمع دارند، می تواند محلی برای وقوع سرقت و کیف زنی باشد که رعایت موارد ایمنی ضروری است.
۲۶) هوشیاری ماموران انتظامی اماکن عمومی، زیارتگاه ها، پایانه های مسافربری و... می تواند بازدارندگی را در پی داشته باشد.
۲۷)چنانچه سارقان را با همراه داشتن فرزندان کوچک خود در محل دستگیر کردید، تحت تاثیر گریه و یا التماس سارقان قرار نگیرید؛ این شگرد سارقان جهت فریب مردم به هنگام گیر افتادن و رهایی است، حتماً آنان را به پلیس معرفی کرده تا سایرجرایم ارتکابی آنان بررسی شود.

 
 

منبع : روزنامه کیهان

روش صحیح پیشگیری

 

روش اشتباه


 
 
پیشگیری از سرقت منزل
نویسنده : محافظ گستر خوزستان - ساعت ۱:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢
 

ابتدا دو ماجرای آموزنده را بخوانید:

 چهار زن و مرد که با به دست آوردن رمز در خانه ای در تهران و گروگان گرفتن زن باردار و پسر 9 ساله اش، سه کیلوگرم طلا را از گاوصندوق به سرقت برده بودند در جریان تجسس های پلیسی دستگیر شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، عصر روز هفتم آذر امسال مأموران کلانتری 128 تهران نو در جریان یک فقره زورگیری از داخل خانه ای در فلکه دوم نیروهی هوایی قرار گرفتند .
با حضور مأموران در محل، زنی با مراجعه به مأموران اعلام کرد که دو سارق ، در حالیکه صورت های خود را با نقاب پوشانده بودند وارد خانه شده و با تهدید چاقو، در حالیکه وی و پسر 9 ساله اش را در داخل یکی از اتاق های خواب محبوس کرده بودند ، اقدام به سرقت بیش از 3 کیلو گرم طلا و جواهرات ، به ارزش تقریبی 700 میلیون تومان کرده اند .
با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع "سرقت به عنف خانه "، پرونده به دستور بازپرس شعبه ششم دادسرای جنایی ، برای رسیدگی تخصصی در اختیار پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت .
مالباخته پس از حضور در پایگاه ششم در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: در حالیکه در داخل خانه در حال استراحت بودم، ناگهان متوجه حضور دو مرد نقابدار در بالای سر خود شدم. آنها با وجود آنکه متوجه شده بودند که من باردار هستم، بدون توجه به درخواستهای من اقدام به بستن دست و دهانم با چسب کرده و با تهدید چاقو و شوکر، مرا مجبور کردند تا محل نگهداری کلید گاوصندوق خانه را به آنها نشان دهم. من که نگران بودم تا در صورت هرگونه مقاومت در برابر آنها اتفاقی برای فرزندم بیفتد، به ناچار و بدون هیچگونه مقاومتی کلید گاو صندوق را در اختیار آنها گذاشتم .
مالباخته در ادامه اظهاراتش به کارآگاهان گفت : همزمان با حضور سارقان در داخل خانه و در حالیکه آنها مشغول سرقت طلا و جواهرات داخل خانه بودند ، پسر 9 ساله ام وارد خانه شد که سارقان به قصد ترساندن ، وی را مورد ضرب و شتم قرار دادند بگونه ای که باعث شد تا پسرم از ناحیه سر با مبلمان خانه برخورد کرده و دچار شکستگی و خونریزی از ناحیه سر شود .
مالباخته درباره نحوه رهایی خود از داخل اتاق خواب نیز به کارآگاهان گفت : سارقان در زمان سرقت طلا و جواهرات گاو صندوق ، من و پسرم را در داخل یکی از اتاق های خواب حبس کرده بودند . زمانیکه سارقان قصد داشتند تا از خانه خارج شوند ، با شنیدن صدای بسته شدن در آپارتمان متوجه شدم که آنها از خانه خارج شده اند که بلافاصله از طریق در دوم اتاق خواب که به سمت اتاق پذیرایی باز شده و سارقان از وجود آن بی اطلاع بودند ، از آپارتمان خارج و با وجود وضعیت خاص جسمانی خود ، در داخل کوچه به تعقیب آنها پرداختم . تعدادی از همسایگان و افراد عبوری با شنیدن صدای "دزد ـ دزد" و درخواست من برای کمک ، تلاش کردند تا مانع از فرار سارقان شوم اما آنها با سرعت زیاد و در حالیکه سرنشین عقب موتور چاقویی را برای تهدید افراد در دست خود داشت ، موفق به فرار از محل شدند .
با توجه به اظهارات مالباخته که عنوان داشته بود سارقان بدون هیچگونه سر و صدایی وارد خانه شده اند ، کارآگاهان به محل سرقت واقع در یک مجتمع مسکونی مراجعه و در تحقیقات اولیه متوجه شدند که در آپارتمان از نوع درهای ضد سرقت و الکترونیکی رمز داری است که افراد برای ورود به داخل خانه می بایست رمز آنرا در اختیار داشته باشند. در ادامه و با بررسی تصاویر دوربین های مداربسته پارکینگ مجتمع نیز مشخص شد که سارقان با یک دستگاه موتورسیکلت و در حالیکه در پارکینگ را به راحتی و با استفاده از کلید ریموت باز کرده اند ، وارد پارکینگ مجتمع شده و با اطلاع از رمز در آپارتمان و بدون ایجاد هرگونه سر و صدا و یا تخریبی اقدام به باز کردن در کرده اند. آنها سرانجام با مرعوب ساختن مالباخته و محبوس کردن وی و پسرش در یکی از اتاق ها اقدام سرقت بیش از 3 کیلو گرم طلای داخل گاوصندوق کرده اند .
در ادامه تحقیقات، کارآگاهان موفق به شناسایی تعدادی از مجتمع های مسکونی در داخل محله سرقت شدند که آنها نیز مجهز به دوربین های مداربسته بودند. به همین خاطر تصاویر به دست آمده از دوربین های مداربسته این ساختمانها نیز مورد بررسی قرار گرفت و کارآگاهان موفق به تهیه تصویری از یکی از سارقان شدند . در ادامه تحقیقات از اهالی محل، تعدادی از همسایگان در اظهارات خود عنوان داشتند که این این سارق را در حدود یک ساعت پیش از فرار، به همراه دو زن جوان در حال تردد در داخل کوچه محل سکونت مالباخته مشاهده کرده اند.
کارآگاهان در شاخه دیگری از تحقیقات خود و برای مشخص شدن نحوه ورود به داخل مجتمع که طی آن سارقان به راحتی، وارد و خارج شده بودند به تحقیق از مالباخته و همسر وی پرداختند .
همسر مالباخته پس از حضور در پایگاه ششم ، در اظهارات خود با اشاره به مفقود شدن ریموت پارکینگ ، به کارآگاهان گفت : من در زمینه ساختمان سازی و خرید و فروش املاک فعالیت دارم و در حال حاضر نیز ، در میدان شهدا - خیابان ایران در حال ساخت یک مجتمع مسکونی هستم و تعدادی از واحدهای مسکونی این مجتمع را نیز برای پیش فروش گذاشته و به همین علت ، با نصب آگهی فروش در مقابل ساختمان ، شماره تلفن همراه خود را نیز برای تماس اعلام کرده ام. چند روز پیش شخصی با من تماس گرفت و مدعی شد که قصد دارد تا یکی از واحدهای مسکونی ساختمان را پیش خرید کند و به این بهانه با من قرار ملاقات گذاشت . روز قبل از سرقت آقا و خانم جوانی در محل دفتر کار من حاضر شده و پس از مدت کوتاهی ، به بهانه بازدید ساختمان آنها را سوار ماشین شخصی خود کرده و هر سه نفر به محل ساختمان رفتیم . پس از بازدید ساختمان ، آنها اظهار داشتند که برای تنظیم قرارداد تماس خواهند گرفت و من نیز طبق روال همیشگی کار بدون آنکه به آنها مشکوک شوم از آنها جدا شده و به خانه بازگشتم اما در زمان باز کردن درب پارکینگ بود متوجه شدم که ریموت در در داخل ماشین نیست با این وجود، به هیچ عنوان تصور نمی کردم که شاید ریموت پارکینگ سرقت شده باشد . حتی احتمال دادم که شاید آنرا در داخل خانه و یا محل دیگری جا گذاشته ام.
با توجه به اظهارات همسر مالباخته ، کارآگاهان پایگاه ششم اقدام به چهره نگاری تصاویر آقا و خانم جوانی پرداختند که مدعی پیش خرید ساختمان شده بودند . با بدست آمدن تصاویر چهره نگاری ، زمانیکه تصویر این آقا و خانم در مقابل زن جوان گذاشته شد ، وی با تعجب تمام عنوان داشت که تصویر چهره نگاری متعلق به آرایشگری به نام "شکوه . الف" است . مالباخته در ادامه اظهارات خود به کارآگاهان گفت : " بیش از 5 سال است که من به همراه تمامی اعضای خانواده ام ، به عنوان مشتری دائم و قدیمی به آرایشگاهی در نزدیکی میدان شهدا رفت و آمد داریم و شکوه نیز در طی این مدت ، در آنجا مشغول به کار است " .
با توجه به اظهارات مالباخته ، کارآگاهان با مراجعه به محل آرایشگاه زنانه اطلاع پیدا کردند که آرایشگاه از زمان وقوع سرقت تعطیل شده است. کارآگاهان با شناسایی محل سکونت صاحب آرایشگاه به هویت الهام در چهارراه آب سردار و در تحقیقات بعدی دریافتند که الهام با هویت واقعی "فاطمه . الف" 30 ساله ، همزمان با تعطیل کردن آرایشگاه خود اقدام به جابجایی محل سکونت خود کرده است.
با توجه به تحقیقات انجام شده و احتمال همکاری و مشارکت الهام در سرقت، هماهنگیهای لازم با مقام قضایی برای دستگیری وی انجام و کارآگاهان طی تحقیقات پلیسی موفق به شناسایی مخفیگاه جدید وی در خیابان گرگان شده و او را دستگیر کردند .
الهام پس از دستگیری ، در همان تحقیقات اولیه به مشارکت در سرقت اعتراف کرد و عنوان داشت: "به همراه شکوه ، همسر شکوه به نام علیرضا و علی برادرشوهر شکوه ، طرح و نقشه سرقت را ریخته و یک ساعت قبل از سرقت و برای نشان دادن دقیق محل سکونت مالباخته ، به همراه شکوه و علیرضا به نشانی محل سکونت وی رفته و آنجا را به آنها نشان دادم " .
با توجه به اطلاعات به دست آمده از الهام ، کارآگاهان موفق به شناسایی هویت واقعی شکوه به نام "مریم . الف" 35 ساله شده و با به دست آمدن تصاویر مریم و علیرضا ، همسر مالباخته هر دو نفر آنها را به عنوان آقا و خانمی که مدعی پیش خرید خانه شده بودند ، مورد شناسایی قرار داد.
کارآگاهان 10 بهمن ماه موفق به شناسایی مخفیگاه آنها در میدان خراسان شده و آنجا را تحت مراقبتهای نامحسوس خود قرار دادند.
سرانجام پس از چندین ساعت مراقبتهای پلیسی ، شکوه به همراه برادرشوهرش به محل مراجعه کرده که با اطلاع از حضور کارآگاهان ، هر دو نفر تلاش داشتند تا با خودرو سواری پژو 206 از محل متواری شوند که در عملیات تعقیب و گریز ، کارآگاهان با رعایت قانون بکارگیری سلاح اقدام به شلیک گلوله به سمت لاستیک های خودرو کرده و در مرحله اول و پس از توقف خودرو ، شکوه بلافاصله دستگیر اما علی همچنان تلاش داشت تا به صورت پیاده متواری شود که وی نیز با توجه به عدم توجه به دستور ایست پلیس و تلاش برای فرار ، از ناحیه پای راست مورد اصابت گلوله قرار گرفت و او نیز دستگیر شد.
در ادامه تحقیقات کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که "علیرضا . ع" با پول حاصل از فروش قسمتی از طلا و جواهرات مسروقه اقدام به خرید خودرو 206 کرده اما پس از گذشت مدت کوتاهی از زمان خرید خودرو ، سوم بهمن در یک تصادف رانندگی منجر به جرح یک عابر پیاده ، از سوی عوامل پلیس راهور مقصر تشخیص داده شده و از سوی دستگاه قضایی به پرداخت دیه محکوم شده است که به علت نداشتن بیمه نامه ، از سوی ماموران کلانتری دستگیر و در حال حاضر ، به دستور مقام قضایی در زندان است. بلافاصله هماهنگیهای لازم قضایی انجام و علیرضا به پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران منتقل و به طراحی نقشه سرقت و ارتکاب آن به همراه برادرش اعتراف کرد.
شکوه و الهام در اظهارات خود عنوان داشتند که مالباخته از مشتری های قدیمی آرایشگاه آنها بوده که طی مدت چندین سال آشنایی، ارتباط نزدیکی میان آنها ایجاد و به تدریج اطلاعات دقیقی از سوی مالباخته در خصوص وضعیت مالی ، محل سکونت ، شغل همسر، تعداد اعضای خانواده ، نگهداری طلا و جواهرات در داخل خانه و... ، در اختیار شکوه و الهام قرار می گیرد. شکوه و الهام در خصوص نحوه دسترسی به رمز در آپارتمان نیز عنوان داشتند که در چندین نوبت و در زمان حضور مالباخته در آرایشگاه ، اعضای خانواده مالباخته به در خانه وی مراجعه و او نیز طی تماس تلفنی و در حضور آنها، اقدام به دادن رمز در آپارتمان خود کرده که طی گذشت مدت زمانی کوتاه ، شکوه و الهام از ثابت بودن رمز در آپارتمان و عدم تغییر رمز اطمینان کسب کرده بودند.

سرهنگ کارآگاه محمد اشراقی رئیس پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ در ادامه اعلام این خبر با اشاره به دستگیری تعدادی از افراد به اتهام خرید اموال مسورقه و کشف مقادیری از طلا و جواهرات سرقتی از داخل مخفیگاه متهمان، گفت: با توجه به اعترافات صریح متهمان ، قرار قانونی برای هر 4 متهم پرونده صادر و متهمان برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته اند.

گردآوری : گروه خبر تالار گفتگوی ایرانیان
http://www.iran-forum.ir

____________________________________

شگرد پیچیده زن سارق برای دزدی جواهرات

مرکز فوریت‌های پلیسی ١١٠ ساعت ١١ روز ٢٩ بهمن سال گذشته، وقوع سرقت منزل در میدان نماز شهرری را به کلانتری شهرری اعلام کرد و پرونده به دستور شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرری برای رسیدگی در اختیار پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

روزنامه شرق: مرکز فوریت‌های پلیسی ١١٠ ساعت ١١ روز ٢٩ بهمن سال گذشته، وقوع سرقت منزل در میدان نماز شهرری را به کلانتری شهرری اعلام کرد و پرونده به دستور شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرری برای رسیدگی در اختیار پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

کارآگاهان بعد از حضور در محل سرقت، در همان مراحل اولیه فهمیدند سارق یا سارقان با استفاده از کلید در را باز کرده و ضمن اطلاع دقیق از محل نگهداری طلا و جواهرات و همچنین اطمینان از نبود مالباخته، بیش از ٣٠٠ میلیون تومان طلا و جواهرات را سرقت کرده‌اند. با توجه به نتایج به‌دست‌آمده از محل وقوع سرقت، تحقیقات از اطرافیان و افراد مرتبط با مالباخته در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت.

 مالباخته پس از حضور در پلیس آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: «چندی‌پیش زنی به نام «لیلا رحیمی» به‌عنوان مستأجر، واحد مسکونی طبقه پایین محل زندگی‌ام را اجاره کرد و در کمتر از دوهفته با من طرح دوستی ریخت و به بهانه‌های مختلف مرتب به منزلم رفت‌وآمد داشت تا اینکه چندروز پیش به بهانه اینکه مشکل مالی دارد و می‌خواهد به شهرستان برود تا با خانواده‌اش زندگی کند، قرارداد اجاره را فسخ و بعد از پس گرفتن هشت میلیون تومان پول ودیعه، خانه را تخلیه کرد».

کارآگاهان با توجه به اظهارات مالباخته به بررسی هویت «لیلا رحیمی»  پرداختند و فهمیدند زنی با مشخصات ثبت‌شده در قولنامه منزل وجود خارجی ندارد و به احتمال زیاد این زن پس از جلب‌اعتماد مالباخته در زمان تردد به منزل او، از محل نگهداری طلا و جواهرات و میزان آنها اطلاع پیدا کرده و در ادامه، پس از سرقت کلید منزل، دیگر اقدامات خود را برای اجرای نقشه سرقت انجام داده است. در شرایطی که تحقیقات برای دستگیری «لیلا رحیمی» در دستور کار کارآگاهان قرار داشت، پرونده سرقت مشابه دیگری این‌بار در میدان نارنج شهرری به پایگاه نهم پلیس آگاهی ارجاع شد.

بررسی اظهارات مالباخته نشان داد او روز ٢١ اسفند سال گذشته به قصد ملاقات با یکی از دوستانش به نام لیلا رحیمی که به‌تازگی با وی در آرایشگاه زنانه آشنا شده بود از منزل خارج شد، اما لیلا در محل ملاقات حاضر نشد و به تماس‌های وی پاسخ نداد به همین دلیل او دوباره به منزل بازگشت و متوجه شد طلا و جواهراتش سرقت شده است. مالباخته درباره علت قرارگذاشتن با «لیلا رحیمی» به کارآگاهان گفت: «با این زن چندی‌پیش در آرایشگاه زنانه آشنا و در ادامه دوست شدم. طی این مدت لیلا چند بار به منزل ما آمد و به‌واسطه همین رفت‌وآمدها در جریان برخی مشکلات من قرار گرفت. لیلا مدعی شد یک دعانویس را می‌شناسد که قادر است مشکل مرا حل کند و به بهانه ملاقات با این شخص، با من قرار گذاشت اما هرچقدر منتظر ماندم، او به محل قرار نیامد و من نیز به خانه بازگشتم که متوجه سرقت شدم».در زمان انجام چهره‌نگاری از دومین مالباخته، وی اظهار کرد تصویری از لیلا رحیمی در گوشی تلفن‌همراهش دارد.

 این تصویر در اختیار کارآگاهان قرار گرفت و توسط شاکی اول پرونده نیز شناسایی شد. با به‌دست‌آمدن تصویر متهم پرونده و شناسایی هویت واقعی این زن ۴٣ ساله به نام «منصوره» به‌عنوان یکی از مجرمان سابقه‌دار، اقدامات پلیسی برای شناسایی مخفیگاه وی آغاز و سرانجام این زن چندروز پیش دستگیر شد.

منصوره که پس از شناسایی توسط مالباختگان و کشف مقداری از طلا و جواهرات مسروقه از مخفیگاهش چاره‌ای جز اعتراف نداشت، خریدار طلا و جواهرات مسروقه را معرفی کرد که ضمن انجام هماهنگی لازم با مقام قضائی، این شخص دستگیر و مقدار زیادی از جواهرات مسروقه از وی کشف شد.

سرهنگ حسین زارع، رئیس پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با تایید این خبر گفت: «با توجه به احتمال وقوع سرقت‌های مشابه، قرار بازداشت قانونی توسط مقام قضایی صادر شد و متهم برای انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی دیگر جرایم ارتکابی در اختیار پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است».

http://textyar.com/news/other/142896004124bu1.html

_________________________________________________

نکات لازم درپیشگیری از سرقت منزل

1-ارتفاع دیوار بیش از 3 متر باشد و روی آن مانع خاردار یا میله ی نوک تیز نصب کنید.

2- پنجره ها و نورگیر و هواکش ،کانالها وآبراههای منزل را به نرده با ابعاد کمتر از 15 سانتیمتر و یا تورسیمی ضخیم مجهز کنید.

3-دربهای اضافه و پنجره ها را از داخل با قفل مطمئن  قفل کنید.

4- وقتی که به خانه جدید نقل مکان می کنید ویا اگر کلید درب خانه یا ریموت کنترل و یا کارت الکتونیکی باز گشایی قفل گم شد فورا آنها عوض کنید.

5-توپی قفل درب منزل باید مماس باسطح درب باشد اگر نیست با جوش دادن یک لوله دور توپی آن را حفاظت کنید.

6- اگردر مجاورت خانه شما منزل خالی از سکنه و یا باغ و یا ساختمان نیمه ساز وجود دارد خیلی مراقب باشید زیرا یک کمینگاه سارقین درکنار شما است.

7- شماره سریال وسایل ولوازم خانگی خود را یادداشت کرده ونگهدارید.

8- روی درب منزل یک چشمی ودر پشت آن یک زنجیر پشت بند نصب کنید.

9-به کودکان خود آموزش دهید اگر خودتان در منزل نبودید و کسی تلفن زد نگویند به این زودیها بر نمی گردید و درب منزل را روی افراد ناشناس باز نکنند.

10-همیشه به یاد داشته باشید همه دزدها برای انجام سرقت به سه چیز نیاز دارند اول زمان دوم سکوت سوم ابزار و وسایل.بنابراین درب خانه وپنجرها را ببندید،راههای نفوذ را مسدود کنید تا سرعت عمل اورا بگیرید وزمان به نفع او نباشد .ابزار لازم مانند پتک وچکش و دیلم ولوله و اره ونردبان را درحیاط منزل نگذارید که به اوکمک کنید. از وسایل تا یمر دار برای ایجاد سر وصدا به هنگامیکه موقتا منزل را ترک می کنید استفاده کنید.

11-اگربرای مدت طولانی به مسافرت می روید منزل را به فردی مطمئن بسپارید اگر کسی را ندارید به شرکتهای حفاظتی و مراقبتی بسپارید وبا خیال راحت مسافرت کنید .

12-اگر وضع مالی خوبی دارید یا اموال با ارزشی دارید خانه خود را به سیستمهای هشدار دهنده ودوربینهای مدار بسته مجهز کنید.

13- در انتخاب پیش خدمت و راننده دقت کنید افرادی مطمئن باشند سوابق آنان و بستگان درجه یک آنها را بررسی کنید.

14-اگردر مراجعت به منزل مشاهده کردید چیزی مانند مقوا یا کاغذ لای درب منزل شما قرار داده شده به احتمال قریب به یقین سارقین در حال بررسی وکنترل ساعات تردد شما و برنامه ریزی برای سرقت هستند.

15-نسبت به آنچه در منزل همسایگان می گذرد وبه نظرتان معمول نمی رسد مانند توقف خودروهای غریبه، رفت وآمد افراد مظنون ،کامیونهایی که مشغول بار کردن اموال منزل هستند توجه کنید وچنانچه سوءظن بیشتری داشتید حتما با پلیس تماس بگیرید

16-اگر همسایگان در منزل نیستند وغریبه ای مراجعه می کند این مطلب را هرگز به او نگویید که به مسافرت رفته اند وحالا حالا ها بر نمی گردند 

17-اگر وضع مشکوکی را در اطراف منزل همسایه مشاهده کردید به فوریتهای پلیسی باتلفن 110 فوری خبر دهید.

18-وضعیت مالی خود را برای تفاخر برای دیگران افشا نکنید.

19-رمز درب منزل را جلوی دیگران فاش نکنید.

20- درصورت مفقود شدن ریموت کنترل پارکینگ برای تغییر آن سریعا اقدام کنید.

21-اطلاعات واسرارخانوادگی خود را در اماکن عمومی بازگو نکنید.

روش صحیح پیشگیری بانورپردازی وحفاظ در وپنجره

 

روش صحیح پیشگیری از غافلگیری