محافظ گستر خوزستان

توصیه‌های یک رئیس پلیس آگاهی به شهروندان درخصوص مواجهه با زورگیران
نویسنده : محافظ گستر خوزستان - ساعت ٧:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/۱۳
 

توصیه ما این است که افراد در برابر زورگیران به هیچ‌وجه مقاومت نکنند. چرا که ممکن است آنها از سلاح‌شان استفاده کنند. در یک مورد زورگیران با چاقو به گردن یک نفر ضربه زده بودند و ممکن بود این فرد جان خود را از دست بدهد. عاقلانه‌ترین کار این است که افراد تلاش کنند اطلاعات بیشتری از تبهکاران به دست بیاورند. مثلاً شماره پلاک خودرو یا موتور سیلکت‌شان و چهره آنها را به خوبی به‌خاطر بسپارند تا پلیس را در کشف جرم یاری دهند


 
 
رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ: مراقب جیب برها باشید
نویسنده : محافظ گستر خوزستان - ساعت ٦:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/۱۳
 

سرهنگ عباسعلی محمدیان به مهر گفت : در ایام تعطیلات با توجه به افزایش تردد شهروندان در مراکز خرید به ویژه در مناطق مرکزی شهر از قبیل محدوده بازار و استفاده شهروندان از وسایل نقلیه عمومی مترو و اتوبوس، ،عده ای از افراد از همین موضوع سوء استفاده کرده و در قالب گروه های سه یا چهار نفره و در مواردی نیز به صورت انفرادی اقدام به سرقت به شیوه جیب بری می کنند.

وی ادامه داد: علاوه بر افرادی که نقش سارق اصلی و سیاه کن را در گروه های سرقت به شیوه جیب بری بر عهده دارند، غالبا افرادی نیز در گروه حضور دارند که به محض انجام سرقت توسط سارق اصلی، اقدام به دور کردن اموال مسروقه از محل سرقت می کنند تا در صورت اطلاع شهروندان از هویت سارق اصلی ، مدرکی برای اثبات ادعای خود نداشته باشند. لذا ضروری است شهروندان مراقبت های لازم را انجام دهند.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ افزود: در صورت همراه داشتن وجه نقد، توصیه می شود  وجوه نقد همراه افراد به هیچ عنوان تنها در یک جیب به ویژه جیب عقب نگهداری نشود و با تقسیم کردن وجوه نقد در جیب های مختلف لباس مانع از سرقت تمامی وجوه نقد همراه خود توسط سارقین شوند.

سرهنگ محمدیان تاکید کرد: در صورت پرداخت الکترونیکی یا از طریق دستگاه پوز در فروشگاه‌ها به هیچ عنوان رمز ورودی کارت عابربانک، بر روی کارت درج نشود و در زمان پرداخت پول به شیوه الکترونیکی، به هیچ عنوان رمز کارت را با صدای بلند و در حضور سایر افراد به فروشنده اعلام نکنید ؛ توصیه پلیس آن است که رمز کارت توسط صاحب کارت ثبت و پس از انجام عملیات بانکی، رسید پرداخت پول به فروشنده تحویل داده شود.

 وی خاطر نشان کرد: برخی از گروههای جیب بر به شیوه مسافرکشی ، از اعضای زن  در گروه خود استفاده می کنند تا شهروندان اعتماد بیشتری کرده و دقت و احتیاط کمتری در نگهداری از اموال خود به ویژه وجوه نقد داخل کیف خود داشته باشند. از این رو به تمامی بانوان توصیه می شود که حضور زنان در داخل خودروهای مسافرکش شخصی به ویژه در صندلی شاگرد راننده نمی تواند دلیلی بر عدم رعایت نکات ایمنی در نگهداری اموال همراه افراد باشد


 
 
یادداشت خصوصی مخصوص اعضاء
نویسنده : محافظ گستر خوزستان - ساعت ٦:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/۱۳
 

مشاهده یادداشت خصوصی


 
 
هشدارهای پلیسی مربوط به اتباع خارجه
نویسنده : محافظ گستر خوزستان - ساعت ٦:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/۱۳
 

 

1- وارد نمودن غیر قانونی اتباع خارجی غیر مجاز به کشور جرم محسوب می شود و به اقتصاد کشور و اشتغال جوانان لطمه جدی وارد می سازد.
2-برای تهیه گذرنامه و روادید (ویزا) از طریق افراد غیر مسئول جدا خود داری نمایید.
3- در انجام داد و ستد با اتباع خارجه دقت و پس از کسب آگاهی از موضوع به این کار اقدام نمایید.
هنگامی که پلیس از شما درخواست مدارک مسافرتی و یا شناسایی دیگر می نماید حتماً پس از رویت کارت شناسایی وی اقدام به ارایه مدارک نمایید.
4- جهت اخذ روادید کشورها، حتما به سفارتخانه ها یا سر کنسولگری آن کشور مراجعه نمایید.
5- مراقب فریب قاچاقچیان انسان باشید، آنها جان و مال شما را تهدید می کنند.
6- خروج قانونی از کشور باید از طریق مرزهای رسمی کشور و پس از ممهور شدن گذرنامه به مهر خروج انجام شود. خروج غیر قانونی به هر شیوه جرم محسوب می شود.
7- قبل از ازدواج با اتباع خارجی حتماً در تهران به اداره کل امور اتباع خارجه و در شهرستانها به مدیریت اتباع خارجه مراجعه نمایید تا اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهند.
8- یکی از شرایط مهم ازدواج ایرانیان با اتباع خارجی داشتن گذرنامه و اقامت معتبر می باشد و با داشتن این شرط فرزندان می توانند از امکانات آموزشی و رفاهی و... در داخل کشور بهره مند گردند.
9- ازدواج غیر قانونی با اتباع خارجی غیر مجاز هیچ ثمری جز بدنیا آوردن فرزندان بی هویت ندارد.
10- اقدام به خروج از کشور توسط شبکه های جعل و باندهای قاچاق انسان نتیجه ای جز پشیمانی و تباهی ندارد.
11-مسئولین اماکن عمومی موظفند ظرف 24 ساعت پس از ورود هر خارجی ، هویت و تاریخ ورود او را در فرمهای مخصوص اعلام ورود درج و به نزدیکترین مرجع انتظامی (کلانتری) تسلیم نمایند.
12-صاحبان یا متصدیان اماکن شخصی موظفند توقف هر خارجی را که یک شب یا بیشتر در منزل آنها به هر عنوانی اقامت نمایند را به هر وسیله ممکن به نزدیکترین مرجع انتظامی اطلاع دهند.  

   ماخذ :www.police.irr


 
 
در برخورد با صحنه های جرم و جنایت چه باید کرد ؟
نویسنده : محافظ گستر خوزستان - ساعت ٤:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/۱۳
 

1-به وسایل موجود در صحنه جرم دست نزنید زیرا باعث از بین رفتن آثار ادله مفید در کشف جرم خواهد شد.
 2-یک قاعده استثنایی وجود دارد و آن این است که قبل از هر چیز نجات افراد در درجه اول اهمیت و اولویت قرار دارد لذا در صورت زنده بودن فرد یا افراد و یا عدم اطمینان از مرگ مصدومان در صحنه جرم با رعایت اصول و روش های صحیح و فنی نسبت به نجات جان آنها اقدام کنید .
 3-تردد بی مورد اشخاص غیر متخصص در صحنه های جرم موجب محو و معدوم شدن آثار باقی مانده جرم می گردد .
4-هرگونه جا به جایی اشیا و وسایل موجود در صحنه جرم قبل از عکاسی و فیلم برداری و آثر برداری بدون هماهنگی با مامورین متخصص ممنوع می باشد .
5-مهمترین عمل در هنگام وقوع جرم تعیین محدوده و حفظ صحنه جرم به روش صحیح تا حضور تیم بررسی صحنه جرم می باشد که با توجه به وضعیت محل باید تدابیر و راهکارهای مناسبی برای حفظ آن اندیشیده شود .
6-در برخورد با صحنه های جرم و جنایت محرمات شرعی به ویژه حرمت شرعی اجساد مونث کاملا مورد توجه قرار گیرد .
7-پس از اطلاع از وقوع جرم بلافاصله و همزمان با اعلام به مقامات قضایی و آگاهی به مامورین بررسی صحنه جرم اطلاع دهید زیرا گذشت زمان لطمات جبران ناپذیری به کیفیت نمونه برداری و کسب نتایج مفید وارد خواهد کرد

 

 
 
هشدارهای پلیس برای استفاده از کارتهای عابر بانک
نویسنده : محافظ گستر خوزستان - ساعت ٤:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/۱۳
 


1-در حفظ و نگهداری کارت های اعتباری خود دقت لازم را به عمل آورید .
2-از نگهداری رمز ها در کنار کارت ویا انتخاب سال تولد وشماره شناسنامه وسالگرد ازدواج ویا مثلا چهار عدد مثل هم ویا ارقام سعودی یا نزولی خودداری کنید .
3- کارت و رمز عبور خود را جهت دریافت پول در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید .
4-در هنگام برداشت وجه مواظب باشید کسی رمز شما را نبیند .
5- برگ رسیدی که از دستگاه خودپرداز دریافت می کنید حامل اطلاعات مهمی است آن را در محل رها نکنید و در صورت عدم نیاز آن را ازبین ببرید نمایید.
6-موجودی حساب های بانکی مخصوصا حساب های عابر بانک را در فاصله های زمانی مناسب چک کنید .
7- از ارایه اطلاعات مالی و بانکی خود از قبیل شماره حساب ، شماره کارت های اعتباری و اعلام رمز های آنها و ... به افراد و سایت های متفرقه و مشکوک خودداری کنید و از عملکرد قانونی ، اینترنتی بانک ها و سایر مراکز دولتی و رسمی اطمینان حاصل کنید .
8-هر چند وقت یکبار نسبت به تغییر رمز های کارت های عابر بانک اقدام کنید .
9-از کارت های بانکی خود کاملا حفاظت کرده و اگر آن را لازم ندارید حتما با اطلاع بانک آن را باطلل کرده و آن را رها کنید و اگر رها کردید رمز آن را در هیچ صورت فاش ننمایید ؛ مسوولیت هر نوع استفاده خلاف از کارت بانکی به عهده کسی است که کارت به نامش صادر شده است .
10-در فروشگاه هایی که امکان خرید با استفاده از کارت وجود دارد از دادن رمز کارت به فروشنده خودداری کنید.

شرح یک واقعه عبرت انگیز: