هشدار پلیس درباره جیب بری و کیف قاپی

نیروی انتظامی با ارایه هشدارها و توصیه های پلیسی درخصوص جیب بری و کیف قاپی توجه عموم شهروندان نسبت به رعایت این موارد را خواستار شد.در این هشدارهای پلیسی آمده است:
۱) از حمل و جا به جایی وجوه نقد زیاد و اسناد و مدارک معتبر و اشیای باارزش در مواقع غیرضروری جداً خودداری کنید.
۲) از به نمایش گذاشتن محتویات کیف خود در انظار عمومی خودداری کنید.
۳) در اماکن شلوغ مراقبت بیشتری از اموالتان کنید.
۴) چنانچه قصد حمل پول نقد دارید، از چکهای تضمینی بین بانکی استفاده کنید.
۵) مشخصات اموال داخل کیف را ضبط و نگهداری کنید.
۶)چنانچه در اماکن شلوغ احساس می کنید، افرادی غیرطبیعی به شما چسبیده یا هل می دهند هوشیارتر باشید و مراقبت بیشتری از کیف و محتویات جیبتان کنید.
۷) چنانچه قصد رفتن به محلی را دارید که حمل کیف ضرورت ندارد از بردن کیف خودداری کنید.
۸)سعی کنید به حرکات فیزیکی اطرافیان خود در اماکن عمومی و معابر شلوغ دقت و حساسیت داشته و در صورت برخورد با رفتار غیرطبیعی افراد دقت کافی کرده و ضمن حفظ خونسردی مراقبت بیشتری از اموال همراه خود داشته باشید.
۹) زمانی که از بانک پول دریافت می کنید، حتی الامکان سعی کنید از وسایط نقلیه شلوغ مانند اتوبوس یا ایستگاه های تاکسی استفاده نکنید.
۱۰) از قراردادن پول و اشیای گرانبها در جیبهای بیرونی البسه خود خودداری کنید.
۱۱) چنانچه از سوارشدن به اتومبیل های مسافرکش در رسیدن به مقصد استفاده می کنید، دقت و هوشیاری لازم را داشته باشید و اگر راننده یا سرنشین اتومبیل از شما خواستند حرکاتی از قبیل درخواست باز و بسته کردن درب یا تنظیم آیینه و... انجام دهید، مراقب باشید، چرا که این حرکات معمولا برای انحراف افکار شما و سرقت محتویات جیب مسافران بوده است.
۱۲) چنانچه در اتومبیل متوجه سرقت اموال خود توسط سارقان شدید، ضمن حفظ خونسردی مشخصات اتومبیل و سرنشینان را به خاطر بسپارید و در محل مناسبی از اطرافیان کمک بگیرید و شتابزده برخورد نکنید.
۱۳) از سوارشدن به اتومبیل هایی که در صندلی عقب کارتن خالی، یک نفر به عنوان مریض و یا پا شکسته قرار می گیرد و راننده مانع سوارشدن دیگران و یا اصرار به سوارشدن در صندلی جلو کنار شخص دیگر می کند، جدا خودداری کنید که این حیله سارقان جیب بر داخل خودرو است.
۱۴) اگر فردی به عنوان خارجی با ادای کلمات نامفهوم عربی یا انگلیسی از شما تقاضای مشاهده پولهای ایرانی و چکهای مسافرتی و تضمینی کرد، از ارائه تمام وجوه خود به وی جدا خودداری کنید.
۱۵) از در اختیار گذاشتن پول برای تعویض مشاهده آن به افراد ناشناس خودداری شود.
۱۶) چنانچه افرادی به عنوان پلیس به شما مراجعه کردند، تا زمانی که کارت شناسایی آنان را رویت نکرده و هویت آنها برایتان محرز نشده، از گذاشتن کیف، مدارک و وجوه خود در اختیار این افراد جدا پرهیز کنید.
۱۷) بزهکاران تحت عنوان ماموران نهادهای دولتی اخاذی می کنند، بنابراین در برخورد با افرادی که خود را این گونه معرفی کرده و سعی در بازرسی بدنی یا رؤیت محتویات کیف و جیب شما دارند، هوشیارانه برخورد کنید.
۱۸) بزهکاران کف زن با در دست گرفتن پول های اسکناس یا چکهای شما به طور سریع و غیرمحسوس در شمارش یا جا به جایی در دستان خود مقداری از آن را کف زنی و بقیه را به شما عودت می دهند، پس در برخورد با این گونه موارد قبل از ترک شخص از محل حتماً پولتان را شمرده و در صورت کسر بودن نسبت به دستگیری کف زن با همکاری اطرافیان اقدام کنید.
۱۹) خانمها در اماکن شلوغ کیف خود را در قسمت جلوی بدن و در معرض دید خود قرار دهند.
۲۰) در صورت بروز هرگونه سرقت حتما مراتب را در مراجع انتظامی اعلام و تشکیل پرونده کنید.
۲۱) چنانچه قصد واریز وجه به حساب افراد دیگر را دارید، از بانک دارنده حساب جاری در آن بخواهید چکی با همان مبلغ در وجه حساب شخص طلبکار یا مورد نظرشما صادر کند و به این ترتیب از حمل پول زیاد و یا چکهای مسافرتی جداً خودداری کنید. ضریب ایمنی چک های بین بانکی و جاری نسبت به دیگر چک ها بالاتراست.
۲۲) در مراکز خرید، اجناس خریداری شده را با فرزندان کوچک خود تنها نگذارید.
۲۳)از سپردن وسایل خریداری شده در مراکز خرید به افراد غیر و ناآشنا خودداری کنید.
۲۴) از آنچه سارقان را به سوی شما جذب می کند، وضعیت ظاهری، کیف و یا برجستگی جیب شما است، از این رو حتی الامکان سعی کنید، وجوه خود را در قسمتهای پنهان و یا خانمها در جیبهای خود حمل کرده و کیف را در مواقع ضروری حمل کنید.
۲۵)هر مکانی که خانمها در آن تردد می کنند و یا تجمع دارند، می تواند محلی برای وقوع سرقت و کیف زنی باشد که رعایت موارد ایمنی ضروری است.
۲۶) هوشیاری ماموران انتظامی اماکن عمومی، زیارتگاه ها، پایانه های مسافربری و... می تواند بازدارندگی را در پی داشته باشد.
۲۷)چنانچه سارقان را با همراه داشتن فرزندان کوچک خود در محل دستگیر کردید، تحت تاثیر گریه و یا التماس سارقان قرار نگیرید؛ این شگرد سارقان جهت فریب مردم به هنگام گیر افتادن و رهایی است، حتماً آنان را به پلیس معرفی کرده تا سایرجرایم ارتکابی آنان بررسی شود.

   

منبع : روزنامه کیهان

روش صحیح پیشگیری

 

روش اشتباه

/ 0 نظر / 34 بازدید