توصیه‌های پلیس فتا برای جلوگیری از هک کردن موبایل


ارتباطات بی سیمی مورد توجه هکرها
ارتباطات مخابراتی و بی‌سیمی، یکی از اصلی‌ترین اهدافی است که مورد توجه هکرها قرار می‌گیرد و به این ترتیب آنها مکالمات هر فردی را که بخواهند تحت کنترل خود می‌گیرند و از این طریق به فایل‌های متنی، اطلاعات شخصی و حتی عکس‌های گرفته شده توسط تلفن همراه قربانی دست می‌یابند. در حالی که امروزه کارشناسان بر بکارگیری راه‌های گوناگون برای مقابله با این اقدامات هشدار می‌دهند اما کاربران تلفن‌های همراه ایرانی آن طور که باید برای نفوذ افراد ناشناس بر حریم خصوصی خود نگران نیستند.
فعالیت هکرهای ایرانی درحال حاضر فقط در نفوذ به اطلاعات شخصی کاربران خلاصه می‌شود و همین سرک کشیدن به حریم خصوصی دیگران و انتشار اطلاعات شخصی آنان باعث شده تا امروزه شاهد گسترش نرم‌افزارهای هک در کشور و فروش آن از طریق اینترنت باشیم.
برای روشن‌شدن این موضوع کافی است جمله هک در تلفن همراه را در گوگل جستجو کرد. آن زمان است که با حجم عظیمی‌ از وبلاگ‌ها و سایت‌هایی مواجه می‌شوید که به صورت رایگان نرم‌افزارهای مورد نیاز را به همراه آموزش گام به گام در اختیار ناقضان حریم خصوصی می‌گذارند.
بلوتوث تلفن همراه خود را خاموش کنید
امکانات بی‌شمار نرم‌افزار هک که در بروشورهای تبلیغاتی آن عرضه شده باعث می‌شود که ناخودآگاه از خاموش بودن بلوتوث تلفن همراه خود مطمئن باشید. این نرم‌افزار دارای امکاناتی نظیر در اختیار گرفتن لیست شماره‌ها، smsها، مکالمات و پوشه‌های شخصی گوشی فرد هک شده است و گفته می‌شود که روی اکثر گوشی‌های موبایل قابل اجراست.
البته نفوذ به تلفن همراه همیشه از راه نصب و بکارگیری نرم‌افزار و استفاده از تکنولوژی بلوتوث خلاصه نمی‌شود. هم‌اکنون برخی از وبلاگ‌ها به آموزش واردکردن کدهای مخصوصی در گوشی فرد قربانی می‌پردازند که با استفاده از این کدها پرداخت وجه مکالمات فرد به حساب قربانی گذاشته می‌شود. حتی در برخی از مواقع نیز مشاهده شده که به وسیله ارسال پیام کوتاه یا وارد کردن یک کد مخصوص می‌توان گوشی و سیم‌کارت فرد مقابل را به راحتی سوزاند!
رایج‌ترین شیوه هک موبایل توسط افراد سودجو بلوتوث است
همچنین تعمیرکاران تخصصی گوشی تلفن همراه معتقدند که رایج‌ترین شیوه هک موبایل توسط افراد سودجو بلوتوث است و بیشترین هک موبایل در مکان‌های عمومی صورت می‌گیرد چرا که برخی از افراد با روشن‌کردن گوشی‌های موبایل اقدام به تبادل اطلاعات از جمله فیلم، موسیقی و غیره می‌کنند.
در این صورت هکرهای با نفوذ به راحتی می‌توانند گوشی‌های موبایل را هک کنند. با این حال اگر کاربران تلفن همراه در زمینه استفاده از فناوری بلوتوث و GPRS از یک سو و نیز در اختیار نگذاشتن گوشی تلفن همراه خود در دسترس افراد سودجو نکات ایمنی را رعایت کنند، خطری متوجه آنان نخواهد شد.
نکات ایمنی را رعایت کنید
براساس این گزارش، افراد برای حفاظت در مقابل تهدیدات و نفوذ به گوشی‌های موبایل رعایت برخی موارد توصیه می‌شود؛ کاربران مطمئن شوند بلوتوث تلفن همراه‌شان همیشه خاموش است مگر در مواردی که خود به آن نیاز دارند، حتی المقدور از هندزفری‌های مجهز به تکنولوژی بلوتوث استفاده نکنند، هنگام اتصال به اینترنت از طریق تلفن همراه بر روی لینک‌ها و پیام‌های نامطمئن کلیک نکنند.

..................................................................................................................

پلیس فضای تبادل اطلاعات در مورد شرکت های بازاریابی شبکه ای و روشهای کسب درآمد این شرکتها در شبکه اینترنت هشدار داد.

به گزارش فرجام به نقل از مهر، سرهنگ علی شفیعی- رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه در این باره گفت: یکی از روش های کسب درآمد در شبکه اینترنت یا همان تجارت الکترونیک، بازاریابی شبکه ای است؛ روش کار این شرکت ها به این صورت است که اگر شخص بخواهد جزء بازاریاب های شرکت باشد باید درسایت ثبت نام کند و خریدی انجام دهد، سپس یک کد به وی اختصاص داده می شود که از طریق آن می تواند مشتریان را معرفی و درصدی از سود فروش را به خود اختصاص دهد.

وی با تاکید براینکه سایت هایی از این شرکت ها با سوء استفاده کردن اقدام به کلاهبرداری می کنند به کاربران هشدار داد که در مرحله اول راجع به بازاریابی شبکه ای، اطلاعاتی را کسب کنند.

سرهنگ شفیعی گفت: کاربران دقت داشته باشند اجناسی که توسط شرکت به فروش می رسد مجاز باشد؛ در همین حال مطمئن شوند که آدرس سایت شرکتی را که می خواهند درآن عضو شوند را به درستی وارد کرده تا سارقان اینترنتی با جعل آدرس این سایت ها، اقدام به کلاهبرداری نکنند.

وی از کاربران اینترنت خواست چنانچه با مشکلی مواجه شدند ازطریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir مراتب را گزارش کنند.

منبع: http://farjamnews.com

.................................................................

هشدار پلیس قم نسبت به ترفندهای تلفنی کلاهبرداران

قم – خبرگزاری مهر: رئیس اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی نسبت به وقوع سه شیوه کلاهبرداری تلفنی جدید در کشور به مردم در قم هشدار داد.
به گزارش خبرنگار مهر، سرگرد نصرالله سپهوند ظهر شنبه در گفتگو با خبرنگاران درباره ترفندهای تلفنی کلاهبرداران توضیح داد: برخی با تماس با کسبه تقاضای خرید کالا به مقدار فراوان و با قیمت خوب می‌کنند و آنها نیز با طمع برای سود بیشتر اطلاعات اینترنتی کارت بانکی خود را در کنار دستگاه‌های P0SS و یا عابر بانک در اختیار آنها می‌گذارند.

سوء استفاده از نا آگاهی مردم

وی با تاکید براینکه از این طریق تاکنون میلیون‌ها تومان از شهروندان قمی کلاهبرداری کرده‌اند، افزود: این افراد از بی‌اطلاعی و کم اطلاعی برخی از کسبه از زبان انگیلسی و کارهای اینترنتی سوء استفاده می‌کنند و با اطلاعاتی که دریافت می دارند، حساب بانکی را خالی می‌کنند.

ارسال پیامک‌هایی به مضمون من یک چوپانم!!

رئیس اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی، از ارسال برخی پیامک‌های مشکوک به افراد مختلف خبر داد و گفت: این افراد با وعده های پوچ، مردم را به سوی خود راغب می کنند و با فروش سکه های تقلبی و دریافت پول متواری می شوند. سپهوند تماس برای ارائه وام هایی با تسهیلات ویژه را از دیگر روش های اخاذی کلاهبرداران اعلام کرد و گفت: این افراد با ایجاد امیدوارهای کاذب کارمزدی دریافت و سپس تماس خود را قطع کرده و متواری می شوند.

...............................................................................

هشدار در مورد سفرهای خارجی

رییس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان البرز گفت: رفتن به سفرهای خارجی با امکانات ویژه و قیمت بسیار پایین می‌تواند ترفند کلاهبرداران حرفه‌ای باشد.

به گزارش پایگاه خبری فرجام ، سرهنگ یزدان نیکنام طی سخنانی اظهار کرد: با توجه به فرارسیدن تعطیلات نوروز، تورهای گردشگری متعددی اقدام به برگزاری سفرهای ارزان قیمت می‌کنند.

وی افزود: متاسفانه گاهی افردا فریب این تورهای ارزان قیمت را خورده و اقدام به سفر به کشورهای دیگر می‌کنند در حالی که تور موردنظر به تعهدات خود عمل نکرده و اقدام به سودجویی از مسافران می‌کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه لازم است شهروندان در هنگام خرید بلیط سفر به مدارک قانونی تورها توجه کنند، گفت: در برخی موارد این تورها پس از فریب افراد و اخذ هزینه‌ها پاسخگو نیستند و متواری می‌شوند.

نیکنام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در مسافرت‌ها استفاه شهروندان از خدمات الکترونیک و استفاده از دستگاه کارتخوان و پرداخت الکترونیکی افزایش می‌یابد، گفت: برخی از شهروندان در این ایام جهت تهیه بلیط هواپیما و قطار به اینترنت مراجعه کرده و از این طریق اقدام می‌کنند که در اینگونه موارد باید مراقب کلاهبرداران و افراد سودجو در هنگام خرید باشند.

رییس پلیس فتا فرماندهی انتظامی البرز در پایان به کاربران تاکید کرد که در هنگام ورود به صفحات پرداخت الکترونیکی حتما به دو پارامتر 'https' و نشان قفل امنیتی توجه داشته باشند. وجود این دو نشان دهنده صحت و درستی صفحه پرداخت است.

منبع خبر : ایسنا 

http://farjamnews.com

 

/ 0 نظر / 108 بازدید